Diagnostyka alergii

Choroby alergiczne są jedną z bardziej powszechnych schorzeń cywilizacyjnych. Cierpi na nie już od 10 do 30% wszystkich ludzi.Mechanizm alergii polega na powstawaniu nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na nieszkodliwe substancje, które powinny być ignorowane. Np. pyłki drzew i traw czy pokarmy .

Typowe objawy alergii:

 • alergiczny nieżyt spojówek i nosa, objawiający się atakami kichania, zatkanym nosem, wodnistym tzw. katarem siennym, swędzeniem oczu (spojówek);
 • astma alergiczna, w której pojawiają się duszności i świszczący oddech
 • niektóre postacie pokrzywki oraz atopowe zapalenie skóry, tzn. wykwity skórne podobne jak przy oparzeniu pokrzywą, wypryski, zaczerwieniona, sucha skóra.

Powyższym dolegliwościom mogą także towarzyszyć objawy ogólne, np. obniżone samopoczucie, zaburzenia koncentracji, problemy ze snem, bóle głowy czy nawet podwyższona temperatura.

Alergia na jad owadów (np. pszczoły czy osy)

Uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych wymagają szczególnej uwagi. Co roku zdarzają się przypadki śmiertelne, spowodowane przez szok wywołany ukąszeniem osób z tym typem alergii.

U osób uczulonych objawy po ukąszeniu mogą przybierać groźne dla zdrowia i życia postacie: od rozległego obrzęku i bolesności w okolicy ukąszenia, przez grożący uduszeniem  obrzęk gardła i krtani, po wstrząs anafilaktycznego (spadek ciśnienia tętniczego krwi, utrata przytomności). Reakcje uczuleniowe na jad owadów błonkoskrzydłych są jednymi z najczęstszych przyczyn uogólnionej anafilaksji.

Dlaczego należy diagnozować alergię?

Choroby alergiczne stanowią istotny problem zdrowotny i społeczny. Są szeroko rozpowszechnione, a częstość ich występowania stale rośnie.

 • Osoby dotknięte niezdiagnozowaną alergią odczuwają liczne dolegliwości, a ich komfort życia obniża się.
 • Alergie na niektóre pokarmy czy jady owadów niosą ze sobą poważne ryzyko dla zdrowia a nawet życia.
 • Naukowcy zaobserwowali zjawisko tzw. „marszu alergii”, polegającego na zmianie objawów wraz z wiekiem. Jest to szczególnie istotne u dzieci. Niezdiagnozowana i nie leczona alergia objawiająca się jedynie katarem siennym, może rozwinąć się w pełnoobjawową astmę!

Jeśli jednak wykona się odpowiednią diagnostykę alergii, osoba uczulona ma możliwość :

 • unikania groźnego dla siebie alergenu,
 • przyjmowania odpowiednich leków (zwłaszcza przeciwhistaminowych czy glikokortykosteroidów),
 • podjęcia odczulania.

Diagnostyka alergii

Dla potwierdzenia rozpoznania alergii stosuje się różnorakie rodzaje badań. Jednym z nowoczesnych i stosunkowo mało inwazyjnych (wystarczy jedna próbka krwi) sposobów diagnostyki jest oznaczenie we krwi poziomu swoistych przeciwciał tzw. immunoglobulin klasy E (IgE).

W laboratoryjnej diagnostyce alergii wykorzystuje się oznaczenia całkowitego stężenia IgE (cIgE) i stężeń swoistych IgE (sIgE), czyli przeciwciał przeciw konkretnym alergenom (substancjom uczulającym).

Testy wykonywane na podstawie próbki krwi stanowią alternatywę dla testów skórnych (wykluczają wyniki fałszywie ujemne u osób z rozległymi testami skórnymi czy u pacjentów z nadreaktywnością skóry).
Są bezpieczne, stosunkowo komfortowe dla pacjenta, szybkie i można je wykonać u każdej osoby w każdym wieku.
Z tych powodów lekarze alergolodzy szczególnie chętnie zlecają ten rodzaj diagnostyki u dzieci. Badania w placówkach DIAGNOSTYKI można wykonać też bez skierowania od lekarza.

Oznaczanie stężenia swoistych IgE (sIgE) może odbywać się za pomocą:

 • Pojedyncze alergeny wykrywane testami III generacji, co znacząco zwiększa możliwości diagnostyczne, pozwalając jednocześnie wcześniej wykryć alergię, monitorować rozwój choroby czy różnicować choroby alergiczne od innych schorzeń o podobnych objawach. Ponieważ testy stosowane w DIAGNOSTYCE pozwalają wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, lekarz ma możliwość wczesnego wykrycia choroby i zastosowania leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”.
 • Alergeny w panelach, pozwalające na wykrycie swoistych przeciwciał IgE skierowanych przeciwko wielu alergenom podczas jednego badania (np. mieszanka traw późnych, mieszanka pleśni, mieszanka żywności)
 • System PolyCheck, który do odczytu wyników wykorzystuje komputerową analizę materiału i przetwarzanie wyników. Dostępne są 3 panele po 20 alergenów każdy – skomponowane według zestawów najczęściej zlecanych dla lekarzy (pokarmowy, oddechowy, pediatryczny/mieszany)

Zaawansowana diagnostyka alergii:

 • Eozynofilia – wymaz z nosa; badanie przydatne w rozpoznaniu alergicznego nieżytu nosa oraz w ocenie wskazań i przeciwwskazań do stosowania leków aplikowanych donosowo.
 • C1 inhibitor aktywność, C1 inhibitor stężenie – badanie związane z zaburzeniami funkcji inhibitora C1 powodujące obrzęki o ciężkim przebiegu i złym rokowaniu dla pacjenta.

Powyższe badania również można wykonać bez skierowania od lekarza, niemniej przypominamy, że tylko lekarz jest uprawniony do interpretacji wyników.

Zobacz również: Pakiet badań alergologicznych

Pakiet zawiera kompleksowy zestaw badań pozwalających na zaobserwowanie pierwszych sygnałów rozwoju schorzeń alergicznych. Badania zawarte w tym pakiecie pozwalają na potwierdzenie lub wykluczenie odczynu alergicznego oraz umożliwiają sprecyzowanie czynników wywołujących reakcję alergiczną.

Pakiet zawiera następujące badania

 • morfologia krwi,
 • rozmaz krwi (manualnie),
 • eozynofili bezwzględna (manualnie),
 • IgE całkowite,
 • panel alergenów (mieszany)

Zobacz serwis o pakietach badań DIAGNOSTYKI