Home office w walce z koronawirusem – Zdrowe nawyki w pracy zdalnej

Pandemia koronawirusa wpłynęła zarówno na nasze życie prywatne, jak i zawodowe. Wiele firm, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, przeorganizowało sposób pracy i zdecydowało się na pracę zdalną. Ten system pracy wiąże się jednak z o wiele mniejszą ilością ruchu dla pracownika, warto zatem pamiętać o kilku nawykach, dzięki którym praca zdalna nie wpłynie negatywnie
na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Praca w domu (ang. home office – domowe biuro) to jeden z najlepszych sposobów na walkę z pandemią koronawirusa i uniknięcie zakażenia. Brak kontaktu z przypadkowymi osobami, unikanie dotykania poręczy i uchwytów w środkach komunikacji, biurowych klamek, przycisków w windzie, kart pracownika czy niekorzystanie ze wspólnych pomieszczeń sanitarnych – wszystko to ma na celu ochronę nas i pozostałych współpracowników przed potencjalnym zakażeniem.

Zapewnij sobie miejsce do pracy

Ponieważ wszyscy już wiedzą, że koronawirus jest niebezpieczny, i znają konsekwencje płynące z zakażenia tym patogenem, dobrze jest przygotować się do pracy z domu. Zapewnij sobie optymalne i wygodne miejsce do pracy. Postaraj się oddzielić czas wolny od czasu poświęcanego na obowiązki zawodowe. Nie zawsze jest to możliwe i proste, zwłaszcza gdy zadania od przełożonych przeplatasz z opieką nad małym dzieckiem.
Spróbuj wydzielić w mieszkaniu przestrzeń do pracy. Może to być biurko, ulubiony stolik oraz wygodne krzesło z oparciem. Pamiętaj o właściwej pozycji ciała, utrzymuj łokcie podparte na krześle lub biurku, a laptop lub komputer ustaw w odpowiedniej odległości od oczu i na właściwej wysokości. Dzięki temu unikniesz nadmiernego napięcia mięśni wokół odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa oraz prawdopodobnego bólu głowy.

Zadbaj o czyste powietrze

Pracując zdalnie, możesz zapewnić sobie indywidualne i jak najlepsze warunki do pracy. W biurze nie zawsze istnieje możliwość otwarcia okien, działa klimatyzacja, która może powodować problemy z zatokami i przyczyniać się do rozwoju nawracających przeziębień. Koronawirus, w tym przypadku, paradoksalnie może stać się sprzymierzeńcem w walce o dobrą kondycję organizmu. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu pokoju. W chłodne dni otwieraj okno na czas wyjścia do kuchni po herbatę lub gdy planujesz krótką drzemkę, w ciepłe dni pracuj przy uchylonym oknie. Świeże powietrze pobudzi Cię do pracy, pomoże uporać się ze zmęczeniem, a nawet zastąpi kolejny kubek kawy.

Uprawiaj sport

Często zdarza się, że podczas tradycyjnej pracy biurowej, gdy mamy wiele obowiązków i gonią nas terminy, przez wiele godzin nie odrywamy się od monitora komputera. Siedzenie w tej samej pozycji i zapominanie o prostowaniu się prowadzą do przeciążeń, bólu mięśni lub nadwerężenia kręgosłupa. Cierpią nasze oczy, a trzymając nogę na nodze, blokujemy swobodny przepływ krwi w kończynach.

Praca zdalna wymaga od nas samodyscypliny, a jednocześnie daje nam szansę na poprawę funkcjonowania organizmu. Raz na godzinę wstawaj zza biurka, wykonuj kilka skłonów, skrętów tułowia i przysiadów, przespaceruj się po mieszkaniu. To nie tylko podstawowa dawka ruchu, ale także naturalna metoda na podwyższenie ciśnienia, pobudzenie mózgu do działania i wyprodukowanie naturalnych endorfin, które dodadzą Ci zadowolenia z pracy. Wybierz takie ćwiczenia, jakie lubisz, np. krótkie rozciąganie, podskoki, masaż karku lub bardziej intensywne wymachy.
Nie zapominaj o ćwiczeniach oczu i mięśni twarzy – to bardzo często pomijany element rozgrzewki. Podczas pracy w biurze nie zawsze jest miejsce na taką gimnastykę – wykorzystaj korzyści płynące z pracy w domu! Praca przed komputerem i częste korzystanie ze smartfonów czy tabletów to pierwszy krok do krótkowzroczności.
Staraj się regularnie odrywać wzrok do monitora, czytaj dowolny tekst z większej odległości, zerkaj na zielone przedmioty i rośliny – to przynosi ulgę i usprawnia pracę mięśni gałki ocznej. Stań przed lustrem i zrób nienaturalne miny – otwórz szeroko usta, uśmiechaj się na zmianę z robieniem smutnej miny, spróbuj językiem dotknąć nosa i podbródka. Rozluźnisz napięte mięśnie i dodasz twarzy świeżości.

Postaw na  zdrową dietę

Staraj się obrócić zagrożenie płynące z pandemii koronawirusa na swoją korzyść. O tym, że koronawirus jest niebezpieczny, przekonujemy się każdego dnia. Z tego też względu niezwykle ważne jest pozostawanie w domu. Domowa kwarantanna i konieczność ograniczenia przemieszczania się wiążą się jednak ze zmianą diety i codziennych przyzwyczajeń. Jeśli na co dzień korzystasz z firmowego, wartościowego cateringu, nie zawsze zastanawiasz się nad jego składem i wartością odżywczą pokarmów, gdyż inni robią to za Ciebie. Co teraz, gdy samodzielnie dbasz o przygotowanie posiłków?
Podczas epidemii koronawirusa, aby chronić się przed infekcją, wybieraj produkty pełnowartościowe, bogate w minerały i mikroelementy oraz witaminy. Nie zapominaj o regularnym spożywaniu posiłków – staraj się jeść częściej, ale mniejsze porcje i w stałych odstępach czasu, aby Twoje ciało otrzymywało równe dawki energii.

Pij wodę!

Dorosły człowiek powinien spożywać minimum 2 litry wody dziennie. Jej dostateczna ilość nawilża śluzówki, dobroczynnie wpływa na układ trawienny, osłabia konsekwencje przesuszonego powietrza w mieszkaniu. Kilka szklanek wody dziennie może zastąpić dodatkową dawkę kofeiny i zwalczyć chwilowe zmęczenie. Chroń się przed wirusem i postaw na zdrowe przyzwyczajenia. Gdy czas epidemii się skończy, Twoje nawyki pozwolą Ci na jeszcze zdrowsze funkcjonowanie na co dzień.


Bibliografia:
Dominika Wnęk, Zasady dobrego żywienia, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/63609,zasady-zdrowego-zywienia
Praca zdalna – jakie są jej wady i zalety, https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-praca-zdalna-za-i-przeciw