Jestem tym, co jem

„Żyj zdrowo – bądź świadomy” – tak nazywa się ogólnopolska, jesienna kampania profilaktyczna sieci DIAGNOSTYKA, poświęcona problemom zdrowotnym wynikającym z tzw. tendencji genetycznych. W ramach kampanii, w cenie 99 zł, będzie można m.in. zbadać gen FTO – tzw. gen otyłości, który, według badań naukowców, zwiększa ryzyko tycia aż o 70%. To najbardziej znany i przebadany gen z grupy genów związanych z metabolizmem i otyłością.

Od jesieni sieć laboratoriów DIAGNOSTYKA wprowadza do swojej oferty trzy nowe profile genetyczne „GENOdiagDIETA” (o których przeczytają Państwo w kolejnym artykule), w skład których wejdzie kilkanaście badań różnych grup genów, m.in. genów wpływających na to, jak nasz organizm metabolizu je tłuszcze i węglowodany: FTO, FABP2, PPARγ, APOE i ADRB3 (Pakiet I), gluten, laktozę oraz używki, takie jak kofeina, alkohol, sól (Pakiet II). Sprawdzimy także (Pakiet III), jak nasz organizm radzi sobie z usuwaniem wolnych rodników i czy prawidłowo metabolizuje witaminy i mikroelementy. Dzięki wykonanemu profilowi będzie można dobrać najbardziej optymalną dla siebie dietę i dowiedzieć się, co jest korzystne dla naszego organizmu, a na co powinniśmy uważać. Badania może wykonać każdy, jednak na pewno powinny zainteresować się nimi osoby, które mają nawracające dolegliwości związane z trawieniem, metabolizmem, niepowodzeniami w odchudzaniu i innymi nawracającymi, niepożądanymi reakcjami, jak np. przemęczenie, niestrawność czy reakcje alergiczne. Genetyczne uwarunkowania często ujawniają się dopiero z wiekiem lub w specyficznych stanach fizjologicznych, takich jak ciąża. Dlatego nawet osoby „od zawsze” szczupłe i niemające problemów ze zdrowiem mogą zyskać wiedzę na temat swojego profilu genetycznego i uniknąć w przyszłości pojawienia się „oponki” lub nadmiernego przybierania na wadze w trakcie ciąży.
– Choroby, które potocznie nazywamy „cywilizacyjnymi”, to kompilacja stylu życia, czynników środowiska, odżywiania się, ale także genetyki. Poznając predyspozycje własnego organizmu, zapisane w kodzie genetycznym, mamy narzędzie do tego, aby odżywiając się świadomie, zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby. Co ważne, profil genetyczny towarzyszy nam od narodzin aż do śmierci, sensowne jest więc wykonanie takiego oznaczenia już u małych dzieci – tłumaczy dr Anna Piotrowska-Mietelska, kierownik Pracowni Biologii Molekularnej laboratorium sieci DIAGNOSTYKA.
W czasie kampanii promocją cenową objęte są również wszystkie badania z Pakietu I (FTO, FABP2, PPARγ, APOE i ADRB3), które do końca roku można wykonać w specjalnej cenie 449 zł. Bony na badania można pobrać ze strony www.zyjzdrowo.diagnostyka.pl, a dodatkowo także wziąć udział w konkursie i wygrać atrakcyjne nagrody: pobyty zdrowotne w Hotelu Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness oraz konsultacje dietetyczne i indywidualne plany żywieniowe od sieci All For Body. Patronat medialny nad akcją objął magazyn Food Forum – specjalistyczne czasopismo nt. żywienia.

Marta Pawlik