Komfort życia po pięćdziesiątce

Rozmowa z Danutą Kozłowską, dyrektorem  ds. medycznych sieci laboratoriów DIAGNOSTYKA

D. Kozłowska_6Zachęcają Państwo do badań analitycznych osoby dojrzałe, które ukończyły co najmniej 50 lat. Czy tę grupę wiekową trzeba w ogóle przekonywać do wykonywania badań?
Chciałabym odpowiedzieć, że nie musimy nikogo zachęcać, bo wszyscy z tej grupy wiekowej się badają, ale to niemożliwe. W porównaniu z mieszkańcami Europy Zachodniej, u nas wykonuje się za mało badań refundowanych, do których zachęcają programy związane np. z wiekiem, dlatego w Polsce analityka medyczna nie spełnia swojej profilaktycznej roli. Pacjenci indywidualnie także zbyt rzadko korzystają z analiz laboratoryjnych, a to bardzo cenna informacja dla lekarza o stanie naszego zdrowia. Cała kampania DIAGNOSTYKI, podzielona na cztery etapy, wskazuje i podpowiada, jakie badania warto wykonać w jakiej grupie wiekowej czy płciowej. Przez całą jesień będziemy zachęcać do zbadania się osoby po 50. roku życia. Zasada promocyjna jest taka sama w każdym etapie kampanii – zestawy badań laboratoryjnych wartych 200 lub 300 zł można wykonać ze zniżką wynoszącą aż 70% .

Do jakich badań Państwo zachęcają?
Proponujemy zestaw kilkunastu badań diagnostycznych, które przeglądowo pokażą stan zdrowia kobiety i mężczyzny po 50. roku życia. Obniżona cena pakietu ma dodatkowo zachęcić do skorzystania z akcji. W Polsce lekarze średnio zlecają 1–3 badania laboratoryjne, dlatego badania umieszczone w pakiecie pozwolą lekarzowi, któremu pacjent przedstawi otrzymane wyniki, zorientować się w jego sytuacji zdrowotnej. W pakiecie znalazły się badania ogólne, takie jak: morfologia krwi, OB, mocz, glukoza, ale też próby wątrobowe, parametry wydolności nerek, tarczycy, cholesterol – poszerzony w przypadku mężczyzn do pełnego lipidogramu, wskaźniki osteoporozy, czyli wapń, fosfor, badania hormonalne, a także najczęściej występujące markery nowotworowe.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę po 50. roku życia?
W pewnym momencie życia procesy kataboliczne zaczynają przeważać nad anabolicznymi. My naszą akcją chcemy pokazać, że po 50. r.ż. jeszcze długo można się cieszyć dobrym zdrowiem i dobrym życiem, warto jednak zadbać o to, co z racji wieku się zmienia. Zmianom ulega nasza gospodarka hormonalna – kobiety przechodzą menopauzę, mężczyźni andropauzę. Standardowo już stosuje się u kobiet hormonalną terapię zastępczą (HTZ), co znacznie poprawia komfort życia pań, bo hormony mają wpływ na nasz układ odpornościowy, samopoczucie, a także na to, czy nadal czujemy się atrakcyjni. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn właściwie wdrożona suplementacja hormonalna może zniwelować uciążliwe objawy niedostatku hormonów, jak i zapobiec rozwojowi takich chorób, jak: osteoporoza, cukrzyca i miażdżyca.

A zwapnienie kości? Można mu jakoś zapobiec?
Czasu nie zatrzymamy, jednak polecam – w naszej szerokości geograficznej – regularnie badać poziom witaminy D3 oraz wapnia i fosforanów. Według najnowszych tendencji w medycynie, raz stwierdzony niedobór D3 w wieku powyżej 40 lat powinien skutkować włączeniem na stałe suplementacji wspomaganej preparatami mineralnymi, takimi jak wapń i fosfor, gdyż są to związki wprowadzające witaminę D3 do organizmu. Wapń i fosfor biorą także udział procesie regeneracji kostnej i zabezpieczają przed osteolizą. Osteoporoza zwykle dotyka kobiety po menopauzie i mężczyzn po 70. roku życia. Dodatkowe badanie, które warto wykonać, to densytometria kośćca, którą przeprowadza lekarz reumatolog. Jest to badanie instrumentalne.
W jaki sposób badania proponowane przez Diagnostykę mogą się przydać osobom dojrzałym?
Wykonanie ww. badań samodzielnie skróci osobom starszym drogę do specjalistów – na podstawie wyników lekarz ogólny będzie mógł od razu podjąć decyzję lub wskazać pacjentowi właściwego dla niego lekarza specjalistę. Warto wspomnieć, że osoby starsze często są przekonane, że badania zleca lekarz, że nie wykonuje się ich samodzielnie. My pokazujemy inny kierunek, który skraca drogę do podjęcia właściwego leczenia lub suplementacji. Przykładowo, rzadko są zlecane badania hormonalne, tymczasem to one właśnie odzwierciedlają typowe dla wieku zmiany. Hormony w diagnostyce nazywamy markerami witalności – dają wiele istotnych informacji o tym, że nadchodzi zagrożenie zachwianiem kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej pacjenta.

W zestawie informującym o ogólnej kondycji zdrowotnej znalazły się także markery nowotworowe. Dlaczego?
Mutacje, będące potencjalnym początkiem nowotworu, pojawiają się u każdego z nas. Prawie wszystkie są jednak naprawiane przez różnorodne mechanizmy komórkowe. Z wiekiem mechanizmy te stają się zawodne, dlatego zwiększa się też zapadalność na choroby nowotworowe – większość zachorowań na nowotwory złośliwe występuje po 60. r.ż. Do trzech najczęstszych należą: nowotwory płuc, jelita grubego (u obu płci) oraz piersi i prostaty (odpowiednio u kobiet i mężczyzn). Podstawą skutecznego leczenia nowotworów jest ich wczesne rozpoznanie, kiedy to większość z nich jest uleczalna! Leczenie opiera się na regularnych badaniach lekarskich i obrazowych, ale medycyna laboratoryjna również ma swój udział w diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych. To punkt wyjścia dla lekarza – on będzie decydował o tym, czy wynik badania laboratoryjnego będzie prawidłowy, czy nie, a także jak postępować dalej (np. czy skieruje pacjenta na badanie USG po dodatkowym opisie objawów przez badanego). Oprócz badań laboratoryjnych lekarz wykorzystuje także badania instrumentalne – jak: punkcja, rezonans magnetyczny, zdjęcia z kontrastem, kolonoskopia etc. Nasza propozycja badań laboratoryjnych ma ośmielić pacjenta i zmobilizować do wizyty u lekarza.