Komórki macierzyste – medycyna XXI wieku na odległość jednej decyzji

Co to jest krew pępowinowa i dlaczego jest tak ważna??

Krew pępowinowa jest cennym źródłem komórek macierzystych. Komórki macierzyste to komórki o unikatowych zdolnościach do różnicowania się w inne, z których zbudowane są tkanki człowieka (komórka macierzysta może przekształcić się w inną komórkę, np. płytkę krwi, komórkę mięśniową czy nerwową).
Krew pępowinowa jest cennym źródłem komórek macierzystych. Dlaczego cennym? Przede wszystkim dlatego, że aby przeszczepić komórki macierzyste z krwi pępowinowej, potrzeba zgodności 4 na 6 antygenów zgodności tkankowej (w przypadku innych źródeł, np. szpiku, jest to 9 na 10 antygenów). Przeszczepienia komórek macierzystych mają zastosowanie przede wszystkim w hematologii i onkologii. Pełna lista chorób liczy ponad 70 pozycji – są wśród nich m.in.: przewlekła białaczka szpikowa, chłoniak złośliwy czy mięsak prążkowany. Wciąż pojawiają się doniesienia o nowych zastosowaniach komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej. Dzięki dostępnym i wciąż rozwijanym technikom namnażania i różnicowania komórek macierzystych, możliwości zastosowania krwi pępowinowej w przyszłości będą jeszcze szersze.

Czy krew pępowinową przeszczepia się także w Polsce?

W Polsce dotychczas przeszczepiono kilkadziesiąt porcji krwi pępowinowej. Większość z nich to przeszczepienia u dzieci. Po raz pierwszy przeszczepienia krwi pępowinowej dokonano w 1994 r., pozyskując ją od siostry chorego. Drugie przeszczepienie (ale pierwsze wyłącznie krwi pępowinowej) miało miejsce w roku 2000, kiedy to komórki macierzyste krwi pępowinowej zostały wykorzystane do leczenia chłopca z ostrą białaczką szpikową. Bankiem rodzinnym, mającym największe doświadczenie w przekazywaniu zdeponowanej krwi do przeszczepień, jest Polski Bank Komórek Macierzystych. Dotychczas ponadtrzydziestokrotnie wykorzystano komórki macierzyste, zdeponowane w PBKM.

Polski Bank Komórek Macierzystych

Bankiem rodzinnym, mającym największe w Polsce doświadczenie w przekazywaniu zdeponowanej krwi do przeszczepień, jest Polski Bank Komórek Macierzystych. To firma z doświadczeniem. Bank powstał w 2002 roku, jako jeden z pierwszych banków komórek macierzystych krwi pępowinowej w Polsce. W ciągu 12 lat działania na rynku zyskał zaufanie niemal 100 tysięcy rodziców w całym kraju (to blisko 70% wszystkich rodziców, którzy zdecydowali się na pozyskanie krwi pępowinowej swojego dziecka podczas porodu). Potwierdzeniem najwyższego standardu usług Banku oraz dążenia do perfekcji są certyfikaty, m.in.: pozwolenie Ministerstwa Zdrowia oraz prestiżowa akredytacja AABB, którą PBKM posiada jako jedyny bank w Polsce i jeden z kilku w Europie.

Jak można zabezpieczyć krew pępowinową?

Aby zabezpieczyć krew pępowinową podczas porodu, należy w 2. trymestrze ciąży podpisać umowę z bankiem rodzinnym (rodzinnym – znaczy takim, w którym krew pępowinowa przechowywana jest do wyłącznej dyspozycji rodziny). Po podpisaniu umowy otrzymujemy specjalny zestaw pobraniowy, który zabieramy ze sobą do szpitala i wręczamy położnej. Sam zabieg pozyskania jest całkowicie bezpieczny dla mamy i dziecka, a wykonuje go przeszkolona położna.
Czym się kierować, wybierając bank rodzinny?

Wybierając bank rodzinny trzeba kierować się 4 prostymi zasadami. Po pierwsze, należy dokładnie przeczytać umowę z bankiem (to bardzo ważna decyzja, więc nie należy postępować pochopnie). Po drugie, należy sprawdzić wiarygodność banku, którą potwierdzają m.in. certyfikaty jakości, np. ISO. Kolejną, bardzo ważną kwestią, jest to, że nie należy podpisywać umowy, jeśli jakikolwiek jej punkt jest dla nas niezrozumiały. Jako rodzice mamy prawo do jasnych odpowiedzi, dlatego ważne jest, aby bank posiadał infolinię czy też zespół konsultantów, którzy odpowiedzą na dręczące nas pytania. Czwarta rzecz to koszty – należy dokładnie sprawdzić terminy płatności i kwoty, aby uniknąć jakichkolwiek niejasności.

Czytaj więcej na www.pbkm.pl