Koronawirus – Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Koronawirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, sieje spustoszenie nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. W natłoku doniesień związanych z pandemią łatwo się pogubić, postanowiliśmy zatem zebrać w jednym miejscu najważniejsze informacje o koronawirusie. Czym jest koronawirus SARS-CoV-2 i co powinniśmy o nim wiedzieć?

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje objawy chorobowe podobne do grypy – są to: gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, a także bóle mięśni i ogólne zmęczenie. Częstym charakterystycznym objawem infekcji jest zaburzenie, a nawet przejściowa utrata węchu i smaku. Objawy i najcięższy przebieg choroby obserwowane są u około 15–20% chorych, z czego ok. 2–3% przypadków kończy się zgonem. Najbardziej narażone są osoby starsze, chorujące na schorzenia przewlekłe oraz osoby z obniżoną odpornością. Dzieci przechodzą zakażenie zazwyczaj z lekkimi objawami lub całkowicie bezobjawowo, podobnie jak zdrowi dorośli. Trzeba jednak podkreślić, że mogą być oni bezobjawowymi nosicielami wirusa przekazującymi infekcję kolejnym osobom.

Jak zapobiegać?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Nie istnieje jeszcze szczepionka przeciwko COVID-19, jednak istotne jest stosowanie zasad podobnych jak w przypadku prewencji grypy i innych chorób zakaźnych. Zapobieganie zarażeniu koronawirusem opiera się na przestrzeganiu podstawowych zasad higieny osobistej, takich jak częste i dokładne mycie rąk z użyciem mydła lub środka dezynfekującego. Wybierając się w podroż, warto zaopatrzyć się w jednorazowe chusteczki z dodatkiem alkoholu lub żel antybakteryjny. Dłońmi nie powinno się dotykać okolic ust, nosa i oczu.

 

Warto wiedzieć!
Jeśli możesz, zorganizuj sobie pracę zdalną – z domu. Jeśli czujesz się źle i obserwujesz u siebie objawy, które mogą wskazywać na zakażenie wirusem, zostań w domu, odpoczywaj i często kontroluj temperaturę ciała. Warto ograniczyć kontakt z osobami z podwyższonej grupy ryzyka, gdyż możesz być nosicielem wirusa i zarażać nim swoich bliskich. Wyjazdy służbowe ogranicz do minimum. Jeżeli Twoja praca wymaga spotkań z kontrahentami, unikaj podawania dłoni i zachowaj odległość min. 1,5 metra od pozostałych osób (niektóre źródła sugerują zachowanie dystansu sięgającego nawet 4 m). Pamiętaj o regularnym wietrzeniu mieszkania, częstym praniu i zmianie pościeli oraz odzieży, zwłaszcza po powrocie z większych skupisk ludzkich.

Należy unikać kontaktu z osobami chorymi, a w trakcie kichania lub kaszlu zasłaniać usta oraz nos – najlepiej jednorazową chusteczką, którą natychmiast powinno się wyrzucić do kosza. Należy także ograniczyć udział w spotkaniach i imprezach masowych. Należy także, w miarę możliwości, unikać dotykania dłonią klamek podczas otwierania drzwi. Niewskazane jest również przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych i o zamkniętym obiegu powietrza.

Wskazane jest stosowanie masek zasłaniających usta i nos, które powinny być używane szczególnie w przestrzeniach zamkniętych i w czasie kontaktu z innymi osobami.

 


  • W przypadku zaobserwowania u siebie lub swoich bliskich objawów zakażenia koronawirusem należy pilnie zgłosić to telefonicznie do najbliższej stacji
    sanitarno-epidemiologicznej.
  • Możesz skorzystać także ze specjalnie uruchomionej przez Narodowy Fundusz Zdrowia infolinii, gdzie uzyskasz najważniejsze informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Infolinia działa całodobowo, przez siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu: 800 190 590.
  • Nie stosuj żadnych leków na własną rękę i nie ignoruj niepokojących objawów. Tylko w ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim.

Co robić w przypadku podejrzenia zakażenia?

W przypadku zaobserwowania u siebie lub swoich bliskich objawów zakażenia koronawirusem, należy pilnie zgłosić to telefonicznie do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z podróży zagranicznej z państw, w których odnotowano znaczną liczbę zakażeń, lub miałeś kontakt z osobą zarażoną, skontaktuj się telefonicznie z lekarzem i stosuj się do wytycznych publikowanych na stronie
www.mz.gov.pl. Możesz skorzystać także ze specjalnie uruchomionej przez Narodowy Fundusz Zdrowia infolinii, gdzie uzyskasz najważniejsze informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Infolinia działa całodobowo, przez siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu: 800 190 590. Nie stosuj żadnych leków na własną rękę i nie ignoruj niepokojących objawów. Tylko w ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim.

 


Bibliografia:
Koronawirus – co musisz wiedzieć? https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
Główny Inspektorat Sanitarny, Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2). https://gis.gov.pl/aktualnosci/zasady-postepowania-z-osobami-podejrzanymi-o-zakazenie-nowym-koronawirusem-2019-ncov/
https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady
https://www.worldometers.info/coronavirus/