O szczególnej pielęgnacji skóry wrażliwej

ABC skóry wrażliwej

Najprościej rzecz ujmując, skóra wrażliwa odznacza się zmniejszoną tolerancją na czynniki środowiskowe, takie jak: zanieczyszczone powietrze, zmiana temperatur i częsta aplikacja stosowanych miejscowo preparatów. – Skóra wrażliwa jest skórą nadreaktywną, w nadmierny sposób reagującą na czynniki związane z oddziaływaniem otoczenia, warunków atmosferycznych, emocji, stresu czy nawet spożywanych pokarmów – wyjaśnia dr med. Ewa Dybiec, specjalista radiodiagnostyki, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej z Centrum Medycyny Estetycznej MedEst w Lublinie. – Objawy charakterystyczne dla skóry wrażliwej, które obserwujemy w czasie badania u pacjentów, to: pojawiający się rumień, zaczerwienienie pod wpływem dotyku, suchość, łuszczenie, obrzęk. Występują również objawy subiektywne, takie jak: uczucie ściągnięcia, świąd, pieczenie, kłucie – dodaje.
Cera wrażliwa może występować w każdym wieku i jest dosyć często spotykana. Zwykle jest cerą suchą lub naczyniową. Zdarza się również i tak, że pod wpływem czynników atmosferycznych i złej pielęgnacji najbardziej odporne cery, takie jak np. cera tłusta, mogą ulec uwrażliwieniu. Skóra zostaje wtedy pozbawiona prawidłowego płaszcza ochronnego i reaguje na wszystkie czynniki zewnętrzne.
Jak widać, przyczyn uwrażliwienia skóry jest wiele. Wśród nich wymienić należy: niewystarczające nawilżenie skóry, zmniejszoną ilość sebum, zaburzenia w złuszczaniu naskórka.
Ogólnie można przyjąć, że problem skóry wrażliwej dotyczy co drugiej kobiety i co trzeciego mężczyzny. Jest to kwestia bardzo złożona, a mają na nią wpływ takie czynniki, jak: wiek, ekspozycja na słońce, wiatr, mróz, zanieczyszczenia środowiska, kurz, kontakt z twardą lub chlorowaną wodą, klimatyzowane pomieszczenia, choroby (m.in. wrodzona suchość skóry, atopowe zapalenie skóry, alergie), skutki uboczne leków, używki, palenie tytoniu, niedożywienie i stosowanie nieodpowiednich diet, stres, stan emocjonalny, a także fototyp. Częściej problem skóry wrażliwej dotyczy osób z jasną karnacją. Skóra wrażliwa jest często kwestią uwarunkowań genetycznych, które na ogół dziedziczymy – wyjaśnia kosmetolog Beata Łaszcz z Salonu Kosmetycznego Magia Urody w Lublinie. – W wielu przypadkach przerodzenie się skóry we wrażliwą jest wynikiem jej złego traktowania. Przyczyną takiego stanu bywają: niewłaściwa lub przesadna pielęgnacja, agresywne oczyszczanie, używanie mydeł, ostrych i ziarnistych pilingów, toników alkoholowych. Naturalna równowaga wodno-tłuszczowa może zostać zaburzona, jeśli skórze będziemy dostarczać głównie wodę, a nie otrzyma ona odpowiedniej ilości tłuszczów, albo wręcz odwrotnie – otrzyma ich zbyt dużo. Uwrażliwiać się może każda skóra, nie tylko ta najcieńsza, sucha i naczynkowa, ale także tłusta czy z trądzikiem. Podrażnienia występują najczęściej na szyi i dekolcie, bo tam skóra jest najdelikatniejsza i ma najmniej gruczołów wytwarzających ochronną warstwę hydrolipidową – dodaje Beata Łaszcz.

Szczególne traktowanie

Skóra wrażliwa wymaga szczególnego podejścia, a tym samym poświęcenia większej ilości czasu, uwagi, konkretnych kosmetyków i wizyt u specjalisty. Co najważniejsze: w przypadku skóry wrażliwej wybór kremu czy toniku nie może być dziełem przypadku.
Kosmetyki należy dobierać bardzo starannie i preferować te łagodne, oznaczone jako hipoalergiczne, dedykowane właśnie dla cery wrażliwej. Wybierając je, mamy większe prawdopodobieństwo, iż w prostym zazwyczaj składzie nie znajduje się nic, co mogłoby wywołać podrażnienie. Dobrym wyborem są dermokosmetyki apteczne na bazie wód termalnych, które działają łagodząco i przeciwzapalnie. W przypadku cery wrażliwej nie ma pewności, a jedynie mniejsze lub większe prawdopodobieństwo, że konkretny kosmetyk się sprawdzi. Nawet kosmetyk z pewnego źródła, doskonale opisany i przebadany może spowodować kłopoty – wyjaśnia Beata Łaszcz. – Zdarza się, że osoby o cerze wrażliwej są przekonane, że postępują właściwie, bo sięgają po produkty hipoalergiczne, ale nawet wówczas mogą wystąpić niepożądane reakcje skóry. Bywa, że stają się one widoczne po upływie dni lub tygodni. Wtedy trudno powiązać je z czynnikami, które je wywołały lub wzmogły. Dlatego zaleca się ostrożność. Wskazana jest bardzo uważna obserwacja zmian na skórze, po to, aby odpowiednio wcześnie zareagować i zrezygnować z preparatu, który szkodzi – zaznacza Beata Łaszcz. – Preparaty, które działają korzystnie u jednej osoby, mogą powodować uwrażliwienie skóry u innych. Dlatego kosmetyki powinny być dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta – podkreśla Ewa Dybiec. – Przyjmuje się, że kremy przeznaczone dla skóry wrażliwej powinny zawierać substancje kojące, m.in.: alantoinę, wazelinę, parafinę, wyciąg z rumianku, sok z aloesu. Generalnie preferowane są kosmetyki zawierające mało składników, wykazujące za to bardziej wszechstronne działanie. Im mniej substancji składowych, tym mniejsze prawdopodobieństwo spowodowania podrażnień. Dobry kosmetyk dla skóry wrażliwej to najczęściej kosmetyk hipoalergiczny, dedykowany dla tego typu skóry, delikatny, o działaniu przeciwzapalnym, kojącym, nawilżającym, ochronnym i regenerującym. Dobrze sprawdzają się produkty z dodatkiem aloesu, kwasu hialuronowego, alg, oleju jojoba, olejku z orzeszków makadamii, migdałowego, wiesiołka i ceramidów. W miarę możliwości warto stosować preparaty kosmetyczne należące do tej samej linii kosmetycznej. Ich składniki najczęściej się uzupełniają i nie ma dużego ryzyka, że na powierzchni skóry dojdzie do niepożądanych reakcji. Należy unikać kosmetyków zawierających takie składniki, jak: alkohol, kwasy owocowe oraz retinoidy, gdyż posiadają one właściwości silnie drażniące. Ponadto nie są zalecane produkty z substancjami zapachowymi oraz te, w których obecne są barwniki – tłumaczy Beata Łaszcz. Przy skórze wrażliwej nie zaleca się kosmetyków o silnym działaniu, zawierających: alkohol, kwasy owocowe oraz retinoidy, gdyż posiadają one właściwości silnie drażniące. Nie zaleca się także używania preparatów z substancjami zapachowymi i barwnikami w składzie.
Osoby mające skórę wrażliwą powinny pozostawać pod specjalistyczną opieką, a do tego stosować odpowiednią terapię domową.
Każda osoba ze skórą wrażliwą powinna być pod opieką lekarza i kosmetologa. Tylko ścisła współpraca i właściwe postępowanie lecznicze i pielęgnacyjne może przynieść pozytywne rezultaty – mówi Ewa Dybiec. – Do tego pielęgnacja domowa – stosowanie maseczek nawilżających – sprawia, że i cera wrażliwa nabierze blasku – kończy Beata Łaszcz.