Wizyty domowe – obsługa pacjenta na miarę XXI wieku

Zmiany technologiczne w XXI wieku wpływają także na personel medyczny. Choć w wielu miejscach wciąż borykamy się z kolejkami i długim oczekiwaniem na wyniki, istnieją miejsca, które umożliwiają zamówienie takich usług do domu. w krajach europy Zachodniej taki typ świadczeń jest powszechnie znany, u nas jest dopiero w początkowej fazie rozwoju. Czy ma szansę przyjąć się na stałe? M.in. o tym rozmawiamy z Sandrą, położną związaną z platformą www.uPacjenta.pl.

Ostatnio dużo mówi się o zmianie miejsc pracy wśród pielęgniarek oraz położnych. Jak Pani się na to zapatruje?
Myślę, że świat idzie naprzód i my też musimy się dostosować. W szpitalach zawsze znajdzie się dla nas miejsce, jednak wciąż powstają firmy, w których nasz wysiłek jest doceniany, a my możemy rozwijać swoje umiejętności, korzystając w pracy z nowych technologii.

To brzmi, jakby Pani też zdecydowała się na zmiany…
Owszem. Obserwując branżę i polegając na opiniach koleżanek po fachu, zdecydowałam się podjąć współpracę z serwisem uPacjenta.pl. Dzięki temu nadal mogę wykonywać swój zawód, ale w sposób bardziej urozmaicony i nowoczesny.

Czym właściwie jest serwis uPacjenta.pl?
To strona internetowa, przez którą można zamawiać domowe pobranie krwi oraz inne usługi medyczne. Pacjent wpisuje adres oraz wybiera rodzaj usługi i pielęgniarkę lub położną, a ona zjawia się w wyznaczonym miejscu i czasie. Ma ze sobą cały sprzęt potrzebny do wykonania usługi, a w przypadku badań laboratoryjnych po wizycie dostarcza pobrane próbki do laboratorium DIAGNOSTYKI.

Wydaje się to bardzo proste. Jakie usługi można wykonać w ten sposób?
Oferta jest szeroka – można wybierać z niemal wszystkich usług pielęgniarskich i położniczych. Pobieranie krwi, zastrzyki, kroplówki, zmiany opatrunków, a także konsultacje położnicze. Dostępna jest także pomoc przy opiece nad osobą starszą lub chorą. Ostatnio pojawiła się możliwość wykonania KTG dla kobiet w ciąży w warunkach domowych, co dla dotychczasowej opieki prenatalnej jest prawdziwą rewolucją.

To chyba dość kosztowne…
Wcale tak nie jest! W porównaniu z efektem, który otrzymujemy, i poziomem usługi, opłaty wcale nie są wysokie. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, co pacjent otrzymuje w zamian. Cena 49 zł (w przypadku osoby dorosłej) pokrywa usługę pobrania krwi oraz dojazdu do pacjenta i dostarczenia materiału do laboratorium. Wg mnie jest to wartościowa usługa, pozwalająca zaoszczędzić czas i zminimalizować wysiłek związany z dotarciem do punktu pobrań i oczekiwaniem w kolejce.

No dobrze, wpisuję adres, wybieram termin oraz usługę. Co dzieje się dalej?
Wybrany specjalista przyjeżdża do domu pacjenta i wykonuje zamówione usługi. Wyniki badań laboratoryjnych można sprawdzić samodzielnie na podstawie numeru zlecenia lub karty stałego klienta na stronie internetowej. Ponadto, jeśli wynik jest niepokojący lub niejasny, można go za pośrednictwem tej samej platformy skonsultować online z lekarzem lub diagnostą.

Czyli to naprawdę kompleksowa opieka medyczna bez wychodzenia z domu. Czy ten sposób świadczenia usługi wpływa na trudność wykonywanej przez Panią pracy?
Platforma uPacjenta.pl ułatwiła mi kontakt z pacjentami oraz świadczenie usług położniczych na terenie Warszawy. Panel położnej umożliwia mi wybór zarówno usług, które oferuję, jak i obszarów, na których działam. Dzięki temu mogę skupić się na pacjentach, a nie na pracy administracyjnej, gdyż większość tego typu kwestii załatwia za mnie platforma. Mam świadomość, że moje działania realnie wpływają na jakość życia moich podopiecznych. Cieszę się, gdy widzę, jak bardzo mogę im ulżyć, oszczędzając im trudności oraz maksymalnie skracając czas związany z „wyprawą” do punktu pobrań.

 


Sandra

Ukończyła studia magisterskie na kierunku położnictwo na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum. Przez trzy lata zdobywała doświadczenie, pracując w punkcie pobrań DIAGNOSTYKI oraz w Szpitalu Bielańskim w Warszawie na Oddziale Neonatologii. Od prawie roku jest związana z platformą uPacjenta.pl. Pobiera materiał zarówno od dorosłych, jak i od najmłodszych pacjentów na terenie Warszawy i okolic.