Zadbaj o formę na… rolkach!

Zadbaj o formę na… rolkach!

Łyżworolki to doskonały sposób na aktywność fizyczną. Jazdę na nich poleca się osobom w różnym wieku i o zróżnicowanej kondycji. Można jeździć na nich wyczynowo, a można rekreacyjnie. To świetna alternatywa dla osób, którym nie po drodze z bieganiem. Jazda na rolkach jest mniej kontuzjogenna, a przy tym bardzo korzystna dla zdrowia.

Łyżworolki mają, wbrew pozorom, długą historię, datującą się już od XVIII wieku. Powstały jako letnia alternatywa dla popularnych łyżew. Rolki jednak nie przyjęły się od razu i szybko musiały ustąpić miejsca nowemu wynalazkowi. Mowa o wrotkach, które powstały w 1863 roku w USA. Te niemal natychmiast podbiły gusta nie tylko Amerykanów, ale i Europejczyków. Były o wiele wygodniejsze niż rolki, miały koła ułożone równolegle, co ułatwiało utrzymywanie równowagi. Trzeba jednak przypomnieć, że początkowo i wrotki, i rolki miały drewniane koła, co nie sprzyjało wygodnej jeździe. Do Polski moda na wrotki dotarła dość szybko. Już w 1913 roku powstało w Warszawie pierwsze torowisko do jazdy na wrotkach.

Tymczasem w latach 80. do gry znów wróciły rolki. Powrót do pracy nad nimi zawdzięcza się dwóm braciom: Scottowi i Brennanowi Olsonom – hokeistom z Minneapolis. Jeden z nich – Scott, w 1983 r. założył firmę Rollerblade, która stała się światowym potentatem w produkcji rolek. To właśnie Olsen dołożył do rolek hamulec i to on po raz pierwszy użył poliuretanu do produkcji kółek. Od tego czasu, niemal do dzisiaj, łyżworolki stały się popularnym sposobem nie tylko uprawiania sportu, ale i poruszania się.

Łyżworolki to, obok roweru, dość popularny sposób na przemieszczanie się. Można nimi jeździć do szkoły czy pracy. Jedyny dyskomfort to konieczność posiadania butów na zmianę. Rolki mają jednak tę przewagę nad rowerem, że są tańsze. Kupimy je już od 150 zł. Warto dokupić do nich kask oraz ochraniacze na łokcie i kolana. To cały ekwipunek rolkarza. Jazdę na rolkach poleca się osobom w różnym wieku – od dzieci po osoby starsze, o ile są aktywne i chciałyby taki sport uprawiać. Co ciekawe, jazda na łyżworolkach jest mniej kontuzjogenna niż bieganie. Podczas jazdy na rolkach mniejszemu obciążeniu ulegają bowiem stawy kończyn dolnych. To dlatego ten sport poleca się osobom, które nie mogą biegać bądź nie lubią tego robić. Na rolkach można jeździć w różnym tempie, w zależności od stopnia zaawansowania i poczucia pewności, dlatego ta aktywność usatysfakcjonuje zarówno osoby, które lubią szybkie tempo i mają już wyrobioną kondycję, jak i osoby, które dopiero zaczynają ćwiczyć.

Smukła sylwetka

Jazda na rolkach jest polecana osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy i posiadać smukłe, wysportowane ciało. Rolki świetnie spalają tkankę tłuszczową. Wystarczy 30-minutowa jazda na nich, by spalić 250 kalorii. Podczas jazdy na rolkach pracują niemal wszystkie partie mięśni: zarówno kończyny dolne, górne, jak i pośladki, plecy czy brzuch. Jazda na rolkach wymaga też utrzymywania pionowej postawy – wpływa więc na poczucie równowagi. A przez to, że podczas jazdy konieczne jest naprzemienne poruszanie rękami i nogami, poprawia także koordynację ruchową. Dzięki tej formie aktywności wzmacnia się serce, a to z kolei pomaga obniżyć ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawałów serca i udarów, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca i tętnic, pomaga w pozbyciu się złego cholesterolu, a także poprawia wydajność fizyczną. A dzięki temu, że jazda na łyżworolkach jest uprawiana na świeżym powietrzu – dotlenia cały organizm.

Złapać dystans

Jednak największą zaletą jazdy na rolkach jest poprawa nastroju. Uprawianie tej aktywności fizycznej przynosi dużo frajdy. Pozwala oderwać myśli od problemów, odstresowuje, pomaga się zrelaksować i złapać dystans do wielu spraw. Co ważne, jest to aktywność, którą warto uprawiać całymi rodzinami. Na pewno spodoba się dzieciom. Naukę jazdy na rolkach najlepiej rozpocząć, gdy dziecko ma 4–5 lat – wcześniej może nie być gotowe do jazdy na rolkach i szybko się zniechęci niepowodzeniami. Dzieciom można kupić łyżworolki, które rosną wraz z nimi – posiadają regulowaną długość stopy. Dzięki temu posłużą na kilka lat. Dzieci koniecznie trzeba wyposażyć w kaski ochronne oraz ochraniacze na łokcie i kolana. Pamiętajmy, że sami także powinniśmy posiadać ochraniacze. Przykład idzie z góry. Dziecko, widząc, że nie posiadamy podobnego ekwipunku, może nie zechcieć nałożyć kasku.

Złap bakcyla

Chcąc regularnie jeździć na rolkach, warto zainstalować w telefonie aplikacje, pomagające monitorować postępy i ilość spalanych kalorii. Jedną z takich aplikacji jest Endomondo. Pozwala zapisywać trasy, rekordy i publikować swoje treningi. Mało tego, kontroluje prędkość, tempo, dystans, spalane kalorie czy nawodnienie. Dzięki skrupulatnemu zestawieniu danych użytkownik może na bieżąco analizować swoje rezultaty i udostępniać je za pośrednictwem serwisów społecznościowych. Podobne dane pozwalają czerpać np. smartwatche. Inteligentne zegarki mierzą tętno, liczą kroki czy spalane kalorie. Te gadżety zachęcą do regularnego uprawiania aktywności. A trzeba pamiętać, że tylko sport, który uprawiany jest regularnie, przynosi największe korzyści dla zdrowia.