Zadbaj o higienę intymną latem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Millward Brown Healthcare dla Tantum Rosa, nieleczone infekcje intymne mogą prowadzić do poważnych chorób, w tym do raka szyjki macicy i bezpłodności. Lato to okres, kiedy kobiety, m.in. w związku z regularnym korzystaniem z publicznych kąpielisk, szczególnie narażone są na występowanie infekcji intymnych. Jak się ich ustrzec?

DIETA I JEJ SUPLEMENTY

Jak powszechnie wiadomo, to, co jemy, wpływa na funkcjonowanie wszystkich organów naszego ciała. Dieta obfitująca w cukry, tłuszcze i przetworzone produkty, a przy tym pozbawiona produktów mlecznych zawierających żywe szczepy pałeczek kwasu mlekowego, niekorzystnie wpływa na prawidłową florę bakteryjną pochwy. Pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus) występujące w produktach mlecznych dbają o prawidłowe, kwaśne pH pochwy, które powinno wynosić 3,8–4,2. Dlatego, szczególnie latem, warto wprowadzić do naszego menu jogurty i kefiry, na bazie których z dodatkiem sezonowych owoców można tworzyć smaczne i pożywne koktajle. Jeśli w sezonie letnim korzystamy z basenów czy innych publicznych kąpielisk, warto stosować profilaktycznie doustne probiotyki z pałeczkami kwasu mlekowego. Dostępne jest także wsparcie w postaci globulek dopochwowych, które warto zakupić i stosować szczególnie po leczeniu lekami przeciwbakteryjnymi, przeciwrzęsistkowymi lub przeciwgrzybiczymi, a także gdy zauważymy występowanie upławów. Bakterie zawarte w tych specyfikach, dostępnych bez recepty w każdej aptece, rozkładają obecny w pochwie glikogen do kwasu mlekowego, dzięki czemu osiągamy odpowiednią kwasowość (pH).

ZADBAJ O RÓWNOWAGĘ

Wśród przyczyn zwiększających ryzyko występowania infekcji intymnych lekarze wymieniają także długotrwały i silny stres, który wpływa negatywnie na cały nasz organizm, osłabiając jego odporność. Lato to świetny czas, by znaleźć balans między życiem prywatnym i zawodowym. Sprzyjająca spędzaniu czasu na zewnątrz pogoda możemy być świetnym pretekstem do wprowadzenia w naszym harmonogramie czasu tylko dla nas. Czas poświęcony na hobby czy spotkania z przyjaciółmi to niezbędny jest dla zdrowia psychicznego element, który pozwala nam na oderwanie się i zdystansowanie od problemów codzienności.

ODPOWIEDNI STRÓJ NA LATO

Bardzo ważnym czynnikiem determinującym zdrowie okolic intymnych jest odpowiedni ubiór, szczególnie latem, gdy temperatury sprzyjają namnażaniu się niekorzystnych bakterii odpowiedzialnych za infekcje (bakteryjne i grzybicze) dróg rodnych. Zapomnijmy o koronkowej bieliźnie z syntetycznych materiałów oraz stringach, które wzmagają potliwość i mogą prowadzić do otarć i podrażnień będących częstym źródłem infekcji. Latem warto stosować bawełnianą, przewiewną bieliznę, która zapewni odpowiednią wentylację okolic intymnych. Unikajmy też, szczególnie w czasie upałów, noszenia obcisłych spodni, postawmy na lekkie sukienki, które nie tylko zapewnią odpowiedni komfort w gorące dni, ale i dodadzą nam uroku.

HIGIENA INTYMNA W PODRÓŻY

Lato to okres urlopowy, kiedy wiele z nas odbywa długie podróże, często w niezbyt komfortowych warunkach. Konieczność korzystania z publicznych toalet, np. przy stacjach benzynowych, sprawia, że przed podróżą warto wyposażyć się w kilka nieodzownych akcesoriów. W podróżnym niezbędniku każdej kobiety powinny znaleźć się specjalne nakładki na deskę klozetową, które zapobiegną zakażeniu bakteriami na niej występującymi, oraz chusteczki do higieny intymnej. Zwykle dostępne są one w niewielkich opakowaniach (10–20 sztuk) i zawierają kwas mlekowy, pomagający zachować prawidłowe pH okolic intymnych. W podróży przydadzą się także wkładki higieniczne, których systematyczna wymiana pozwoli się czuć świeżo mimo wielogodzinnej podróży. Zarówno w przypadku chusteczek, jak i wkładek warto wybierać produkty nieperfumowane oraz z minimalną ilością detergentów, wszelkie tego typu dodatki mogą bowiem powodować podrażnienia i tym samym zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji.

DEPILACJA OKOLIC INTYMNYCH

W okresie letnim kwestia depilacji okolic intymnych staje się dla wielu kobiet szczególnie istotna ze względu na regularne noszenie stroju kąpielowego. Usuwanie zbędnego owłosienia, szczególnie w okolicy bikini, to wymóg estetyczny czasów, w jakich żyjemy. Stosując się do tej zasady warto mieć świadomość, że depilując okolice intymne nie musimy i nie powinnyśmy pozbywać się wszystkich włosów łonowych. Ich obecność jest ważna dla zachowania naturalnej flory bakteryjnej pochwy – włosy łonowe są siedliskiem „dobrych” bakterii chroniących przed tymi negatywnymi. Wybierając metodę depilacji warto zrezygnować ze stosowania typowej maszynki do golenia, gdyż mocno podrażnia ona naskórek, co ostatecznie może doprowadzić do wystąpienia infekcji.

WŁAŚCIWA HIGIENA W CZASIE UPAŁÓW

Według wielu ginekologów, częstą przyczyną występowania infekcji okolic intymnych jest… przesadna higiena. Zbyt częste używanie środków, które zawierają substancje chemiczne odpowiedzialne za zmianę naturalnego, kwaśnego pH pochwy, zaburza jej florę bakteryjną i ułatwia namnażanie mikroorganizmów będących przyczyną powstawania stanów zapalnych. Dbając o higienę okolic intymnych warto ograniczyć się do dwukrotnego mycia dziennie oraz – co szczególnie ważne – używać specjalnych płynów do higieny intymnej o odpowiednim pH. Dla zdrowia dróg rodnych korzystniejszy będzie szybki prysznic niż długie przesiadywanie w wannie.  Pielęgnując okolice intymne, zrezygnujmy z gąbek i myjek, które mogą być siedliskiem licznych bakterii. W celu osuszania okolic intymnych warto stosować ręcznik papierowy lub bawełniany dedykowany tylko i wyłącznie do pielęgnacji tej partii ciała, bądź (o ile to możliwe) pozostawić je do wyschnięcia w sposób naturalny.