Zdrowie pod lupą. Kampania profilaktyczna DIAGNOSTYKI

Wyniki badań laboratoryjnych są obiektywnym wskaźnikiem zdrowia bądź choroby. W dotychczasowych akcjach profilaktycznych zwracaliśmy uwagę, że mogą być one „lustrem” odzwierciedlającym stan naszego zdrowia. W tegorocznej wiosennej kampanii pod nazwą „Zdrowie pod lupą” zachęcamy wszystkich do wykonania badań ogólnych: morfologii, glukozy, lipidogramu, CRP, TSH i witaminy D oraz badań ukierunkowanych na ocenę stanu wątroby i nerek.

Na wiosnę proponujemy dwa zestawy badań: jeden sprawdzający ogólny stan zdrowia oraz drugi – specjalistyczny, który pod lupę bierze nerki i wątrobę. Choroby nerek są często nazywane cichym zabójcą, bo mogą przez długi czas rozwijać się bezobjawowo. Natomiast wątroba jest narażona na wpływ wielu niekorzystnych czynników – niezdrowej diety, nadmiernych ilości alkoholu bądź wirusów, co może prowadzić do utraty jej funkcji w organizmie. Warto mieć pod kontrolą te narządy, bo ich działanie ma wpływ na cały organizm – podsumowuje i zachęca do badań dr n. med. Emilia Martin, specjalista ds. badań laboratoryjnych.

W skład pakietu ogólnego wchodzą: morfologia krwi, poziom białka C-reaktywnego (CRP) – niespecyficznego wskaźnika toczącego się stanu zapalnego, glukoza i lipidogram, które są pomocne w rozpoznawaniu rozwijających się lub już zaawansowanych zaburzeń metabolizmu cukrów i tłuszczów, badanie TSH, czyli hormonu tarczycy, która kontroluje metabolizm całego organizmu. Zimą i wiosną warto także badać poziom witaminy D3, gdyż ostatnie badania wskazują, że jej niedobory mogą nie tylko wpływać na stan kości, ale również mieć związek ze schorzeniami o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym (cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, choroby zapalne jelit, astma, czy nawet nowotwory).

W drugim zestawie znajdziemy badania kontrolujące pracę nerek: mocz (badanie ogólne), kreatynina z eGFR, mocznik, wskaźnik albumina/kreatynina w moczu (ACR) oraz próby wątrobowe (ALT, AST, GGTP i ALP), HBS antygen, HCV przeciwciała.

Podstawowym badaniem stosowanym w diagnostyce chorób nerek i całego układu moczowego jest badanie ogólne moczu. Oprócz schorzeń układu moczowego badanie ogólne moczu może być pomocniczo zlecane w diagnostyce chorób wątroby (parametry takie jak bilirubina i urobilinogen) i cukrzycy (glukoza). Prawidłowa praca nerek warunkuje utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, a rozwój przewlekłej choroby nerek (PChN) prowadzi do nadciśnienia i zmian metabolicznych nasilających procesy miażdżycowe, stąd slogan „Chroń nerki, ocal swoje serce”.

Jednym z najpopularniejszych badań laboratoryjnych są tzw. próby wątrobowe. Jest to grupa badań, które pozwalają ocenić dobrostan wątroby i dróg żółciowych, a obejmują oznaczenie aktywności enzymów wątrobowych (ALT, AST, GGTP i ALP) oraz stężenia bilirubiny całkowitej. Nieprawidłowości w wynikach prób wątrobowych mogą mieć różne przyczyny – zarówno toksyczne uszkodzenie tego narządu (alkohol, leki, zatrucia grzybami), błędy dietetyczne prowadzące do jego stłuszczenia, jak również zakażenia wirusowe.

Wiosenna kampania profilaktyczna potrwa od 12 marca (czyli od Światowego Dnia Nerek) do 31 maja 2020 roku. Bony na badania można pobierać na stronie www.zdrowiepodlupa.diag.pl. Cena obydwu pakietów oferowanych w trakcie akcji profilaktycznej została obniżona o ponad 40% – zarówno pakiet ogólny, jak i połączony pakiet diagnostyki nerek i wątroby kosztują po 99 zł każdy. Można je wykonać łącznie, można zdecydować się tylko na jeden z nich. Bony pobiera się przez stronę internetową.


Więcej informacji na stronie kampanii www.zdrowiepodlupa.diag.pl lub pod numerem Informacji Telefonicznej dla Pacjentów sieci DIAGNOSTYKA: +48 799 399 360.


Dr n. med. Emilia Martin, Grzegorz Polus