Zdrowiu naprzeciw

„Zdrowy styl życia ważny jest”. Większość z nas zapewne przyklasnęłaby takiemu sloganowi, ale czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo codzienne wybory wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie?

Najnowszy, opublikowany z końcem stycznia 2019 r. raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” wskazuje, że tzw. behawioralne (czyli te, na które mamy wpływ) czynniki ryzyka odpowiadają w Polsce za utratę 37,3% lat przeżytych w zdrowiu. Innymi słowy, bardzo często umieramy wcześniej, niż powinniśmy, lub żyje nam się gorzej na własne życzenie!

Boimy się nowotworów, śmierci w wypadku drogowym, a tymczasem wspomniany raport wskazuje, że głównym zagrożeniem życia Polaków są choroby układu krążenia, które odpowiadają za ponad 43% przedwczesnych zgonów. Natomiast wśród problemów zdrowotnych najczęściej powodujących niesprawność w Polsce na czwartym miejscu (po bólach krzyża, upadkach i bólach głowy) znajduje się cukrzyca. Ani choroby układu krążenia, ani cukrzyca nie uderzają nagle, ale rozwijają się na przestrzeni lat. Znaczącą rolę w ich rozwoju odgrywają czynniki modyfikowalne – niewłaściwe nawyki żywieniowe i niska aktywność fizyczna oraz powiązana z nimi nadwaga bądź otyłość.

Szacuje się, że problem nadwagi dotyczy ok. 50% Polaków, a otyłości – nawet 25%. Podobne zjawisko obserwuje się też u dzieci, z których nawet 20% waży więcej niż powinno. Otyłość jest chorobą samą w sobie, ale jest jednocześnie przyczyną rozwoju innych schorzeń. Należą do nich zarówno choroby związane z zaburzeniami metabolizmu tłuszczów i węglowodanów, jak i nowotwory oraz choroby stawów.

W tegorocznej akcji profilaktycznej „Droga do zdrowia” proponujemy pakiet badań, których wyniki pomogą oceniać natężenie patologicznych procesów metabolicznych toczących się w organizmie. Ocenimy profil lipidowy (lipidogram), którego poszczególne parametry informują o zagrożeniu chorobami sercowo-naczyniowymi, a u pacjentów leczonych z powodu schorzeń kardiologicznych stanowią cele terapeutyczne – czyli pomagają ocenić skuteczność leczenia. Zaburzenia metabolizmu węglowodanów, mogące prowadzić do rozwoju pełnoobjawowej cukrzycy z wszystkimi jej powikłaniami, uwidocznić mogą wyniki oznaczeń glukozy, hemoglobiny glikowanej oraz wskaźnika insulinooporności (HOMA-IR). Warto też poznać kondycję wątroby, bowiem w wyniku niekorzystnych przemian metabolicznych może ona ulegać stłuszczeniu, w konsekwencji którego rozwinąć się może marskość, a nawet rak tego narządu. Obrazu ogólnego stanu zdrowia danej osoby dopełniają wyniki morfologii krwi, po otrzymaniu których zachęcamy do skonsultowania online wyników badań z całego pakietu u specjalistów serwisu www.uPacjenta.pl.

Czy badania te przeznaczone są zatem tylko dla osób martwiących się swoją wagą? Nie! Chociaż wyniki badań w pakiecie mogą stanowić ostatni sygnał alarmowy stymulujący do wizyty u lekarza i rozpoczęcia leczenia (czy to za pomocą zmiany diety i stylu życia, czy to za pomocą farmakoterapii), mogą być też one stosowane w ramach profilaktyki. Sprawność procesów metabolicznych zmienia się z wiekiem – nie bez powodu choroby układu krążenia czy cukrzyca najczęściej dotykają osób po 50. roku życia. Rozpoczynając regularne monitorowanie stanu zdrowia poprzez ocenę zaproponowanych parametrów, już w młodości mamy możliwość wcześniejszego wychwycenia niekorzystnych zmian i zapobieżenia rozwojowi ich groźnych następstw. Istotne jest również i to, że skuteczna zmiana diety na zdrowszą i podjęcie systematycznej aktywności fizycznej przekładać się powinny na poprawę wartości badanych parametrów. Więc jak? Podejmiesz wyzwanie?


Choroby cywilizacyjne – problem globalny

Choroby cywilizacyjne to problem globalny. Ich występowanie jest powszechne, związane głównie z nieprawidłowym odżywianiem i siedzącym trybem życia, stosowaniem używek, ale również z zanieczyszczeniem środowiska i przewlekłym stresem. Zaliczamy do nich m.in.: nadwagę i otyłość, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę i jej powikłania czy cukrzycę. Wymienione jednostki chorobowe rozwijają się stopniowo, zwykle bezobjawowo. Czasem czujność wzbudzić może wzrost masy ciała, BMI, obwodu w pasie/talii. Obiektywną manifestacją problemu są natomiast niekorzystne zmiany wartości laboratoryjnych parametrów biochemicznych. Zmiany te, wcześnie wychwycone, mogą być skorygowane modyfikacjami stylu życia i diety.