Żyj zdrowo – bądź aktywny! Wiosenna kampania profilaktyczna DIAGNOSTYKI

Rośnie świadomość zdrowotna Polaków. Częściej zwracamy uwagę na to, co jemy, co nam służy, a co nie, modna jest szczupła i wysportowana sylwetka. Czytamy więcej artykułów na ten temat, inspirujemy się celebrytami, znanymi sportowcami, a czasem kimś z kręgu naszych znajomych, komu udało się zrzucić kilogramy, wyglądać korzystnie i tryskać energią.

Ważne, żeby tę modę na świadome odżywianie i ładną sylwetkę dobrze wykorzystać i przystąpić do działania wyposażonym w odpowiednią wiedzę… o nas samych.

– Zanim zechcemy przebiec maraton, odwiedźmy lekarza i laboratorium diagnostyczne, zbadajmy swoje serce, stan naczyń krwionośnych, poziom glukozy i elektrolitów. Podobnie przy zrzucaniu kilogramów – nie ufajmy co tydzień nowej diecie, tylko sprawdźmy, co nam służy, czego nam brakuje, jakie są ogólne zasady, których warto się trzymać – radzi Danuta Kozłowska, dyrektor ds. medycznych sieci laboratoriów DIAGNOSTYKA.

Laboratoria medyczne DIAGNOSTYKA, po sukcesie ostatniej kampanii, w której wzięło udział ponad 70 tys. osób, w 2016 roku kontynuuje działania profilaktyczno-edukacyjne. Kampania „Żyj zdrowo – bądź aktywny” będzie miała dwie edycje: wiosenną – dotyczącą diety i wzmożonej aktywności fizycznej, oraz jesienną – skupiającą się na świadomym odżywaniu. Podobnie jak poprzednio, do zadbania o swoje zdrowie i rozwój ma dodatkowo skłonić uczestników obniżona o niemal 60% cena specjalnie stworzonych pakietów badań. W ramach akcji „Żyj zdrowo – bądź aktywny!” będzie można wykonać dwa rodzaje badań – podstawowe i rozszerzone.
W zestawie podstawowym znalazły się: badania ogólne krwi, moczu, lipidogram, badanie poziomu glukozy, magnezu, badanie wątroby i dróg żółciowych, badania pod kątem nietolerancji pokarmowej i badanie hormonów – może go wykonać każdy – czy to ze względu na planowane zmiany w diecie, czy też w ramach ogólnej kontroli organizmu.
W zestawie rozszerzonym zbadamy poziom witaminy D3, zwanej hormonem życia, homocysteiny, która jest jednym z najdokładniejszych wskaźników stanu zdrowia, hemoglobiny glikowanej (pod kątem cukrzycy), a także poziomy elektrolitów, żelaza, wapnia i kwasu foliowego.

Pakiety badań są szczególnie polecane osobom, które:

 • chcą sprawdzić swoje zdrowie,
 • są niezadowolone ze swojej obecnej wagi i kondycji,
 • bezskutecznie walczą z nadwagą,
 • planują rozpocząć lub zintensyfikować swoją aktywność fizyczną.

Żyj-zdrowo_kółka_2

Zmian w trybie życia najlepiej nie przeprowadzać samodzielnie. W procesie tym ważna jest opieka dietetyka, lekarza i trenera personalnego. Z jednej strony, otrzymamy od nich wsparcie merytoryczne, pomoc w analizie wyników badań, doradztwo medyczne i opracowanie indywidualnego programu diety i wysiłku, a z drugiej – wsparcie psychologiczne.

– Nadmiar masy ciała, nadwaga i otyłość zataczają obecnie niebezpieczne kręgi, zbliżając się do epidemii. W leczeniu bierzemy pod uwagę wiek pacjenta, typ otyłości, jej stopień określany przez BMI, schorzenia towarzyszące, ewentualnie farmakoterapię stosowaną przez pacjenta oraz wyniki badań analitycznych. Najistotniejsze badania to: morfologia z rozmazem, OB, profil lipidowy, poziom glukozy w surowicy, poziom żelaza, poziom kwasu moczowego i próby wątrobowe. Ponieważ za najbardziej skuteczne uważa się ostatnio leczenie zawierające elementy: odkwaszania, odtruwania i redukcji masy ciała, ważne jest badanie ogólne moczu ze szczególnym uwzględnieniem pH – podpowiada lek. med. Dariusz Klarecki z Hotel**** Słoneczny Zdrój SPA & Wellness w Busku-Zdroju.

– Pracę z pacjentem zaczynam zawsze od poproszenia go o wykonanie badań. Bez nich nie wiadomo, czego organizmowi brakuje i jakie zmiany należy wprowadzić w diecie, na jakim problemie się skupić lub co suplementować – komentuje Karina Piwowarczyk, dietetyk z sieci All For Body.

Jak skorzystać z pakietów badań?

Wystarczy zarejestrować się na stronie akcji www.zyjzdrowo.diagnostyka.pl, pobrać vouchery na badania, a następnie wydrukować je lub zapisać na urządzeniu mobilnym i udać się do najbliższego punktu pobrań DIAGNOSTYKI (wykaz placówek znajdziemy na stronie akcji). Kampanii towarzyszy konkurs, w którym do wygrania będą atrakcyjne nagrody – turnusy odchudzające w Hotelu**** Słoneczny Zdrój SPA & Wellness w Busku-Zdroju oraz pakiety indywidualnych konsultacji dietetycznych w sieci All For Body.

Wiosenna akcja „Żyj zdrowo – bądź aktywny!” rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca 2016 roku. Vouchery na badania będzie można realizować do końca lipca 2016 r.
Organizatorami kampanii są Laboratoria Medyczne DIAGNOSTYKA oraz Fundacja Akademia Nowoczesnej Diagnostyki. Sponsorami nagród są Hotel**** Słoneczny Zdrój SPA & Wellness w Busku-Zdroju oraz sieć All For Body.

Dwa pakiety ŻYJ ZDROWO!

Przygotowane dla Pacjentów sieci laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA dwa pakiety to propozycja dla osób, które dbają o zachowanie sylwetki, pragną schudnąć lub planują zmianę dotychczasowego stylu odżywiania na zdrowszy. To również propozycja dla osób planujących wzmożoną aktywność fizyczną z myślą o poprawie szeroko rozumianej kondycji organizmu.

Opracowanie racjonalnej i spersonalizowanej diety lub decyzja o zintensyfikowaniu aktywności fizycznej powinny być poprzedzone wykonaniem podstawowych badań lekarskich i laboratoryjnych.
Prawidłowe wyniki badań zawartych w pakietach dają zielone światło dla zmiany trybu życia i diety na zdrowsze. Wyniki nieprawidłowe stanowią ostrzeżenie i dają wskazówkę, aby udać się po pomoc do specjalisty.

Oba pakiety ŻYJ ZDROWO! są szczególnie polecane osobom, które:

 • są niezadowolone ze swojej obecnej wagi i kondycji,
 • bezskutecznie walczą z nadwagą,
 • mają za sobą wiele nieskutecznych diet i prób zrzucenia zbędnych kilogramów,
 • planują rozpocząć lub zintensyfikować swoją aktywność fizyczną.

Pakiety dostępne w ramach akcji „Żyj zdrowo – bądź aktywny”:

 • Pakiet BĄDŹ AKTYWNY!
  pozwala na ogólną ocenę stanu zdrowia.
 • Pakiet BĄDŹ AKTYWNY PLUS+
  pogłębia i uszczegóławia diagnostykę, a także wskazuje przyczyny zaobserwowanych zaburzeń.

 

PAKIET ŻYJ ZDROWO – BĄDŹ AKTWNY!

Wyniki badań laboratoryjnych, zawartych w pakiecie, odpowiedzą przede wszystkim na pytanie, czy decyzję o zmianie diety lub wzmożonym wysiłku można wprowadzać w życie natychmiast, czy po pewnym przygotowaniu organizmu i czy zasadna jest wstępna konsultacja lekarska. Dla dietetyka będą podstawą do sprofilowania odpowiedniej diety, koniecznej dla skorygowania otyłości (lipidogram, GGTP, kwas moczowy).
Zaproponowane w pakiecie badania mają charakter badań przesiewowych dla wielu chorób. Niezależnie od decyzji Pacjenta co do zmiany stylu życia, obraz morfologii krwi stanowi istotną informację o wydolności organizmu (np. o ewentualnej anemii), o istnieniu stanów zapalnych oraz o ewentualnych zaburzeniach odporności. Dobór kolejnych badań z pakietu pozwala na ogólną ocenę metabolizmu organizmu, w tym wydolności tarczycy i wątroby, a także metabolizmu lipidów, istotnego dla oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz metabolizmu białek. Określenie poziomu magnezu ocenia ryzyko kurczy po intensywnym wysiłku fizycznym. Badania z pakietu pozwalają również na wykluczenie cukrzycy oraz uczulenia na gluten.

PAKIET ŻYJ ZDROWO – BĄDŹ AKTYWNY PLUS+

Badania zawarte w tym pakiecie służą dalszej diagnostyce, są pogłębieniem badań przesiewowych z pierwszego pakietu. Pozwalają na sprecyzowanie przyczyn wcześniej stwierdzonych zaburzeń i ew. wprowadzenie odpowiedniego leczenia lub profilaktyki. W przypadku podjęcia decyzji o diecie, pozwalają na jej ukierunkowanie, przez zalecanie spożywania określonych składników pokarmowych oraz eliminację innych.
Poziom hemoglobiny glikowanej wiąże się z diagnostyką i prowadzeniem cukrzycy, poziom homocysteiny – z zagrożeniem chorobami serca i naczyń, a przede wszystkim z gospodarką żelaza (wraz z poziomem kwasu foliowego i ferrytyny). Oznaczenia wapnia całkowitego i witaminy D są istotne m.in. dla oceny metabolizmu kości. Poziom równowagi elektrolitowej (Na i K) jest istotny w ocenie możliwości wydolności serca u osób z zaburzeniami krążenia i funkcji nerek oraz aktywnych fizycznie osób zdrowych.

Wyniki badań z obu powyższych pakietów należy zawsze konsultować z lekarzem.