Żylaki – problem nie tylko osób starszych

Przewlekła niewydolność żył, czyli żylaki, kojarzone są głównie jako dolegliwość osób w podeszłym wieku. Schorzenie to dotyka jednak również wielu osób młodych.

Z awody wymagające długiego stania oraz wykonywania pracy na siedząco postrzegane są przez specjalistów jako niezdrowe dla nóg. Ekspedientka, fryzjer, chirurg, osoby pracujące fizycznie i przenoszące duże ciężary, ale też urzędnicy czy informatycy to specjalności, których wykonywanie naraża na powstawanie żylaków. Występowanie tej dolegliwości w pewnym stopniu determinuje też płeć – żylaki kończyn dolnych nawet cztery razy częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia niewydolności żylnej u kobiet są ciąże. Nawet u tych, które nie mają skłonności do żylaków, trzy czy cztery ciąże mogą przyczynić się do powstania niewydolności żylnej.

Kiedy szukać pomocy?

Medycyna oferuje wiele nowoczesnych sposobów leczenia niewydolności żylnej. Kurację można podjąć już na bardzo wczesnym etapie i niwelować nawet najmniejsze zmiany w żyłach poprzez ich zamknięcie, tj. zlikwidowanie fragmentu, który działa nieprawidłowo. Jeśli zaobserwujemy u siebie takie objawy jak: pajączki, nasilający się pod wieczór obrzęk nóg, zwłaszcza kostek, uczucie ciężkości czy dyskomfortu kończyn dolnych, powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas na dalsze badania. Podstawową metodą diagnostyki chorób żył jest badanie USG Doppler – wykonywane za pomocą specjalnej głowicy, która rejestruje zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej odbitej od krwi płynącej w żyłach.

Profilaktyka i leczenie żylaków

Profilaktykę przewlekłej niewydolności żylnej powinny wdrożyć zwłaszcza osoby, które odziedziczyły te predyspozycje. Podstawową metodą stosowaną przy tej dolegliwości jest terapia uciskowa (tzw. kompresjoterapia). Osoby zmagające się z problemem żylaków powinny nosić uciskowe podkolanówki, pończochy, rajstopy o różnej długości i o różnym stopniu ucisku (zależnym od rozległości i stopnia zaawansowania choroby). Terapię uciskową wspiera też farmakologia – w przypadku problemów z niewydolnością żył pacjentom zaleca się najczęściej preparaty zawierające m.in. diosminę, rutynę czy hesperydynę oraz wyciąg z kasztanowca.
Istotne jest też włączenie aktywności fizycznej, choć z pewnymi wyjątkami. U wszystkich osób znajdujących się w grupie ryzyka wystąpienia niewydolności żylnej nie są wskazane takie aktywności fizyczne jak np. squash czy tenis oraz podnoszenie ciężarów, ponieważ źle wpływają na krążenie kończyn dolnych i niszcząco na aparat więzadłowo-mięśniowy. Osoby cierpiące na przewlekłą niewydolność żylną powinny też unikać sauny i gorących kąpieli. Specjaliści polecają także redukcję masy ciała oraz regularne układanie nóg w wyższej pozycji, co zapobiega zastojowi krwi w żyłach. U niektórych pacjentów potrzebne jest leczenie zabiegowe. Mniej zaawansowane zmiany, często jedynie o znaczeniu estetycznym, można leczyć z zastosowaniem różnych preparatów lub czynników fizycznych (np. laser, fale radiowe), powodujących włóknienie ściany żył i w efekcie ich „zarastanie”. Oczywiście stosuje się także leczenie operacyjne, którego zakres zależy od zaawansowania żylaków.

Problem nie tylko kosmetyczny

Wcześnie rozpoczęte właściwe leczenie przewlekłej niewydolności żylnej spowalnia postęp tej choroby. Warto skorzystać z dostępnych, nowoczesnych metod leczenia i zlikwidować problem niewydolnych żył jeszcze we wczesnej fazie, kiedy nie jest on na tyle poważny, aby konieczne było inwazyjne leczenie operacyjne. Lekarze przestrzegają, że choć żylaki kończyn dolnych powszechnie uznawane są jedynie za nieistotny problem kosmetyczny, to brak leczenia lub niewłaściwie prowadzone leczenie niewydolności żylnej może wywołać poważne schorzenia układu krążenia (np. zakrzepicę), a nawet, w skrajnych przypadkach, doprowadzić do zagrożenia życia.

 


Objawy niewydolności żylnej kończyn dolnych:

  • uczucie ciężkich nóg,
  • obrzęki i bóle kończyn dolnych,
  • swędzenie lub wysypka na nogach i stopach,
  • zmiana kolorystyki skóry oraz jej gęstości,
  • nadwrażliwość miejsca, w którym występują zmiany na nogach,
  • nocne skurcze,
  • drętwienie kończyn dolnych.

Jednym z czynników determinujących występowanie przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych jest wiek. Problem dotyczy przede wszystkim osób starszych – żylaki występują u 44% kobiet i 32% mężczyzn powyżej 60. roku życia.